6 DRUHŮ NETŘESK STŘEŠNÍ - Sempervivum tectorum

6 DRUHŮ NETŘESK STŘEŠNÍ - Sempervivum tectorum

AKCE

VÝŠKA 5/20 CM, KONTEJNER 9 CM, DOBA KVĚTU VI-VII

196 Kč s DPH

Dostupnost: Skladem

Pěstujeme v sušší písčité půdě, roste mezi kameny, velmi nenáročný.

Jméno této tučnolisté rostliny je odvozeno od středověké pověry, že netřesk chrání obydlí před úderem blesku. Proto se kdysi vysazoval na střechy a zdi, které sice před úderem blesku nechránil, zato krášlil a zabraňoval požáru u doškových střech. I dnes je netřesk v mnoha druzích a okrasných formách ozdobou skalek a suchých zídek v zahradách.

Bylinná medicína: Využívaná část: mladé listy jako prevence kardiovaskulárních chorob, zvyšuje metabolismus, pomáhá při léčbě cyst, čistí tělo od škodlivých toxinů. Šťáva z rozmačkaných listů se leckde používá na opuchliny po hmyzím bodnutí, na svrbivá místa, nebo se přidávala (1 lžíce na 3 dl) do vody na kloktání při zánětech ústní dutiny, dále na bradavice, pihy apod.

Recept proti cystám a myomům:

300 g listů netřesku

500 g medu

Nařežeme listy netřesku na drobné kousíčky, které vložíme do medu. Necháme působit 2-3 dny. Konzumujeme jednu polévkovou lžíci denně na lačno.

Kulinářské využití: mladé listy lze použít i do salátů a jiných pokrmů nebo podobně jako aloe.

Recept na míchaný salát:

Hlávkový salát, 2-3 růžice ml. listů netřesku, hrst ředkviček, cibule, sůl,  cukr, ole, pepř, citronová šťáva, kapie (i sterilovaná) a vařené vejce na ozdobu.

Hlávkový salát nakrájíme, netřesk rozdělíme na jednotlivé listy, cibule i ředkvičky nakrájíme na kolečka, dáme do mísy a promícháme se solí, pepřem, cukrem, citronovou šťávou a olejem. Ozdobíme proužky kapie a plátky vajec, můžeme přidat i lžíci sezamového semínka opraženého na troše oleje.

Zajímavosti: latinský název netřesku Sempervivum znamená v překladu "stále živý".

Mrazuvzdornost: mrazuvzdorný

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info