LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - Lavandula angustifolia ´Richard Gray´

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - Lavandula angustifolia ´Richard Gray´

NOVĚ PŘIDÁNO

VÝŠKA 50/60 CM, KONTEJNER 9 CM, DOBA KVĚTU VI-VIII

65 Kč s DPH

Dostupnost: Skladem

Pěstujeme v mírně úživné, dobře propustné půdě na plném slunci.

Kultivar ´Richard Gray´je bohatě kvetoucí odrůda se stříbřitými listy. Kvete tmavšími modrofialovými květy. Hodí se do nádob, na lemy záhonů i na skalky. Levandule láká opylovače, je vhodná k řezu, dá se sušit a zužitkovat v přírodní kosmetice.

Řez: Odkvetlé výhony každoročně seřežeme na začátku nebo uprostřed jara v délce 1,5 - 2,5 cm s částí loňských výhonů. Nikdy nesestřihujeme až do starého dřeva, špatně obráží a mohla by odumřít.

Sběr: Levandule se sbírá v plném květu od června do července. Všechny květy v lichopřeslenu musí bý rozvité, některé už uvadají. V tomto stadiu je obsah oleje nejvyšší. Optimální dobou pro sběr je poledne za suchých, teplých dnů. Sbírají se kvetoucí špičky větviček.

Bylinná medicína: Levandule je léčivým přípravkem, který má uklidňující účinky na nervy a trávicí aparát, a tím uvolňuje organismus.

Zajímavosti: Botanický název Lavandula je odvozený od latinského "lavare" (mýt se). Květy ve starém Římě přidávaly do koupele i do vody na praní prádla. Po rozšíření destilace ve 13. století začal vítězný tah levandulového oleje jako léčivého přípravku a parfému. Používal se i proti  moru, pomáhal bohatým dámám snášet nepříjemné pachy.

Doporučené doprovodné druhy: RŮŽE, ŠALVĚJ, TYMIÁN, ROZMARÝN, KAKOST, TŘEMDAVA, SATUREJKA, ŠANTA, SVATOLÍNA, KRÁSNOOČKO, MATEŘÍDOUŠKA, PELYNĚK, ČISTEC ....

Mrazuvzdornost: mrazuvzdorná

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info